Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


~Zbigniew (2015-01-08, 11:54)
T: Dokładne wymogi co do hodowli kozy karpackiej
Witam wszystkich.

Chcę założyć hodowlę kozy karpackiej. Mam do dyspozycji... więcej ->
~podlasiak85 (2015-01-03, 10:36)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla królików
Witam hodowców królików. Jestem z podlaskiego i przymierzam się do hodowli królików tylko że ... więcej ->
~Łukasz (2014-12-16, 14:01)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam. Ogólne nie najgorzej wyszliśmy na gęsiach. Balotów słomy poszło około 300balotów.... więcej ->
~Łukasz (2014-06-30, 22:09)
T: Re: Hodowla Gęsi
Witam ;) ja ze swoim ojcem wzieliśmy 6200 gęsi. Szczerze Ciężko jest ale dajemy rade jedna gęś... więcej ->
anngra1960 (2014-01-22, 09:15)
T: Mam kunę!!!!
Witam. Od kilku lat miałam w domu lokatorkę-kunę.Nawet po remoncie dachu-fachowcy byli do d..y... więcej ->
~Arti (2014-01-06, 19:29)
T: Zgnilica da się wyleczyć!
Bzdury z tym radykalnym spaleniem calych rodzin.Zgnilca da sie zwalczyc i to skutecznie przez... więcej ->

Karmidła dla indyków

Sposób pobierania paszy przez indyki w zasadniczy sposób odróżnia te ptaki m. in. od kur. Indyki przede wszystkim charakteryzują się dalekowzrocznością - widzenie z bliskiej odległości sprawia im nie lada kłopot. Z tego względu łatwo rozsypują paszę, którą na dodatek rozpoznają dość przypadkowo. Co więcej indyki to ptaki, w szczególności, owadożerne. Z tego względu pobierają paszę dość szybko, wręcz porywczo, oraz łapczywie.W warunkach wolierowych ptaki te muszą mieć odpowiednie warunki do pobierania paszy. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie karmidła z zabezpieczeniem przed rozsypywaniem ziaren. W tym wypadku powinno się wybierać karmidło ze specjalnie wyprofilowaną misą na paszę, gdzie krawędź schodzi do wewnątrz. Taka konstrukcja sprawia, że indyki nie rozsypują pokarmu w rezultacie czego ściółka czy kurnik pozostaje czysta.
Wielkość karmidła (liczona wokół brzegu) przypadająca na jednego ptaka powinna wynosić w przypadku:
- karmidła korytkowego ok. 10 cm
- karmidła podłużnego 12-15 cm
- karmidła cylindrycznego ok. 8 cm
- karmidła okrągłego ok. 4 cmWybór karmideł jest dość obszerny, z tego względu system paszowy dla indyków powinno się dobrać właściwie do charakteru hodowli oraz indywidualnych wymagań. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem w dużych hodowlach są automaty paszowe, w których dzięki samoistnemu napełnianiu, pasza jest dozowana w miarę wyjadania przez ptaki. Automatyzm wpływa na to, że w misie ciągle są świeże i niezabrudzone ziarna. Do automatu paszowego można rówwnież zakupić specjalny okapnik, który dodatkowo ochrania pokarm dla indyków. Automaty paszowe mają różną pojemność, dlatego karmidło należy wybrać w zależności od zapotrzebowania (ilości oraz wieku ptaków w hodowli).Podobne, jak automaty paszowe, działanie mają karmidła kompaktowe, które wyposażone są w zaczepy umożliwiające regulację szerokości otworu zasypowego. W ten sposób łatwo można dobrać ilość paszy do ilości czy wieku indyków. Tego rodzaju karmidła posiadają specjalną żeberkową misę, która zapobiega rozsypywaniu paszy przez indyki. Karmidło zasypowe do systemu paszowego indyków posiada również pokrywkę chroniącą pokarm przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.Karmidło korytkowe stanowi doskonałe rozwiązanie dla hodowli klatkowej. Ten rodzaj karmidła dla indyków jest niezwykle praktyczny i pozwala na zadawanie paszy ptakom różnego rozmiaru. Również w przypadku tego karmidła zostało wykorzystane specjalne wyprofilowanie krawędzi oraz krata zabezpieczająca, aby uniemożliwić rozsypywanie paszy i w efekcie brudzenie ściółki.Przy małych hodowlach oraz do karmienia indyków od pierwszych dni ich życia przydatne stają się karmidła zasypowe, w których pokarm dozowany jest samoczynnie. Wyposażone w wygodny uchwyt są łatwe do przenoszenia i podwieszania. Misa karmidła jest utworzona z kilku żeberek, które uniemożliwiają rozsypywanie paszy przez indyki.

Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Ogłoszenia


Tytuł: zające do wsiedleń
sprzedam zające do wsiedleń w sezonie 2018. cena transport do uzgodnienia


Tytuł: Klatki do hodowli norek 8 i 6 stanowiskowe
Sprzedam zainteresowanych prosze o kontakt telefoniczny po 18:00 .


Tytuł: Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada bydla miesnego, mlecznego. Wolowina, zywiec. Byki, buhaje miesne 4 zl/kg, cieleta mleczne 5 zl/kg. Czernihowski obw. Wolowina wysokiej jakosci. Krowy rasy golsztynska

Ukraina. Byczki, jalowki 4 zl/kg. Siano, sloma do darmowego zbioru. Sprzedam stada...